Serwork

 

0850 885 1 405   Pzt-Cuma 08.30 / 18:00

 

Yazılım, Web Tasarım ve Kurumsal Bilgisayar Çözümleri

Backup Çözümleri


Yedeklemenin Önemi

Basit bir elektrik kesintisinden yangın ya da benzeri bir felakete kadar bir çok etken kurumlar için çok önemli olan verilerin kaybına neden olabilir. Hatta veri kaybına kurumda çalışan per sonelin yanlışlıkla veya kasten davranışları da sebep olabilir. Asla geri getirilemeyecek muhasebe kayıtlarından günlerce üzerinde çalıştığınız bir sunuma kadar bir çok verinin yedeğini almak son derece önemlidir. İster kişisel ister kurumsal olsun, düzenli olarak yedekleme yapmak bir çok zor durumda imdat kolunu çekmekle eşdeğerdir. Böyle bir felaket başa gelmeden önce proaktif davranarak belli aralıklarla veri yedek lemesi yapılmalıdır. Bilgileriniz de bir yatırım olduğuna göre onları kaybetmemek için kendi sisteminizi mutlaka kurmanız gereklidir.

Yedeğin de Yedeğini Almak

Yedeklemenin asıl amacı veri güvenliğini sağlamak olduğu için birden çok yedekle çalışmak en uygun seçenek olacaktır. Yedekleme yaptığımız medyaları sakladığımız yerler mutlaka farklı olmalıdır. Bu yer ofisimizdeki kasa olabileceği gibi bir yedeği ofiste diğerini ise evinizde saklayabilirsiniz. Yedekleme yaparken ve saklarken biraz vesveseli olmak en doğrusudur. Önlem alırken abartıya kaçmak sonradan pişman olmaktan daha iyidir. Yedek aldıktan sonra tüm yedeğin doğru ve eksiksiz olduğundan ve düzgün şekilde geri yüklenebildiğinden emin olmalısınız. Bunun için bir kaç deneme yapmaktan sakın kaçınmayın. O gün geldiğinde yaptığınız tüm bu abartılı önlemlerin karşılığını sıfır sorunla karşılaşarak alırsınız.

Yedeklemenin işletmeniz için önemi çok büyüktür, Bilgisayarınızda muhafaza ettiğiniz veriler sizin için önemli ise, bu verilerin yok olması ihtimalini dikkate almak zorundasınız. Teknolojiden faydalanırken olası riskleri ve buna bağlı olarak güvenlik önlemlerini de öğrenmek ve uygulamak zorundayız.