Serwork

 

0850 885 1 405   Pzt-Cuma 08.30 / 18:00

 

Yazılım, Web Tasarım ve Kurumsal Bilgisayar Çözümleri

Sanallaştırma Çözümleri


Sanallaştırma Çözümü Nedir?

Günümüz koşullarında sanallaştırma teknolojisi ile kullanıcılar büyük avantajlar elde etmektedirler. Bunların başlıcalarını sıralayacak olursak;
1 ) Enerji tasarrufu ve maliyet : Özellikle 2 ya da daha fazla sunucu (dedicated server) kapasitesine ihtiyaç duyalacak firmalarda; düşük konfigurasyonlu sunucular yerine, hepsinin performansını karşılayabilecek donanımlar seçilerek, mevcut sunucu ihtiyaçları tek bir serverda karşılanabilmekte, böylelikle ikiden fazla sunucunun elektrik ihtiyacı da tek sunucu ile asgariye indirilebilmektedir. Ayrıca birçok yazılım firması, sanallaştırılmış sunucular için daha ucuz lisans edinme seçenekleri sunmaktadırlar.
2 ) Veri işlemleri : Sunucular arasında gezinmek yerine, tek bir sunucu içerisinde verilere ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Veri kontrolünün kolaylığı neticesinde ;
2a ) Veri güvenliği ve taşınması : Veri yedekleme kolaylığı sağlar. Sunucunun tüm işleyen konfigurasyonu bütün olarak yedeklenebilir ve işletim sistemi kurulumuna gerek kalmayabilir. (VPS yapısı sunan bazı sanallaştırma yazılımlarında işletim sürümünün problem yarattığı da bilinmektedir. VDS yapısında durum daha farklıdır.) Böylelikle donanımsal disk problemlerinde dahi, sunucu kolaylıkla servis verebilir hale getirilebilir. Burada esas olan, güncelleme ihtiyaçlarına bağlı olarak sunucu yedekleme aralıklarını iyi saptamaktır.
2b ) Veri işlenmesi ve performansı : Örnek olarak 4 dedicated server üzerinde çalıştığımızı, sunucuların çift çekirdek ve her bir sunucunun farklı bir projeye ait olduğunu düşünelim. Sunucuları cluster yapısı ile birbirine bağlayamayacağımızdan ötürü, maksimum performansımız sunucunun bize verebildiği kadar olacaktır. 4 adet çift çekirdek sunucu yerine bir adet 8 çekirdek bir sunucu aldığımızda; sanallaştırma teknolojisi ile sunucuya binen yüke göre ana sistem üzerinde dağıtım yapabiliriz. Örneğin a, b ve c projeleri için 1 er çekirdek, d projesi için 5 çekirdek tahsis edebiliriz. Böylelikle performans dengelemesi ve veri işlenmesi daha hızlı olacaktır.

© 2016 Serwork, Tüm hakları saklıdır.